Moderní umění – jak pro koho!       5 401 oslovených lidí!

06.04.2021

V roce 2018 to bylo celkem 463 tisíc korun, o rok později 370 tisíc korun a v loňském roce dalších 270 tisíc korun. To jsou platby Města a lochotínského obvodu za nebývalou podívanou Sculpture line. Z přiložených fotografií sami posuďte, zda jsou to peníze vynaložené užitečně a ke kulturnímu obohacení Plzeňanů.

Letošní mezinárodní sochařský festival Sculpture line se již opět chystá. Pořadatelé v únoru uzavřeli přihlášky a v těchto dnech města v celé republice zvažují, zda se na něm budou finančně podílet. Plzeň byla doposud celostátně nejvýraznějším donátorem této kulturní akce.

Víme, že po zveřejnění tohoto článku sklidíme kritiku o našem nepochopení, a možná i o kulturních barbarech a konzervativních staromilcích. Budiž, každý máme nárok na svůj názor a sami očekáváme s napětím vaše reakce. Máme však vedle otázek, zda tak kontroverzní dílo, jako je například socha z černého železa, nazvaná "Archimedon", která ze všeho nejvíc připomíná lidský exkrement, patří do centra města. Zda "Oharek ve tmě", který mají žáci před školou na Lochotíně pro ně má větší význam, než trávník, který ta žlutá zamotaná roura, připomínající obří ponorný vařič, zabírá. Zeptat se jich, kolik z nich si pod oharkem představuje ten z ohýnku (tak je totiž dílo popisováno) a nebo si dokáží představit, jak ho rozpálený po celé délce uchopí a kolik z nich vidí v díle obyčejný oharek z cigarety se nám nepovedlo zjistit. Díky koroně sedí doma.

Umění nelze vytýkat, že názory lidí často nesjednocuje, naopak má provokovat a otevírat debaty a diskuse. Potud můžeme s primátorem Baxou souhlasit. Nemůžeme s ním však souhlasit, pokud kulturní komise v loňském roce podporu zamítla a proti její vůli primátor ze svých fondů vytáhl 250 tisíc korun (tedy čtvrt milionu korun!) a podpořil pořadatele. V barandovské televizi takovýmto lidem říkali nadlidé. Já jsem tady primátor, já si rozhodnu. Bůh opatruj tuto zemi, pokud by se náhodou za ODS stal ministrem kultury, jak se o tom v kuloárech povídá. Navíc, je-li tak hluboce přesvědčen, že toto " umění" patří do ulic Plzně, mohl přispět z vlastního platu, když žádost o dotaci komise zamítla.

Letos organizátoři žádají Město opět, ale současně žádají i Kraj a to hned o celý půl milionu korun. Prosím, pokud páni konšelé žádosti schválíte, nešlo by třeba ta moderní díla, která vyvolávají tolik diskusí a nepochybně patří k provokujícím, najít své místo třeba v Depu? Tam se přece schází milovníci a odborníci na super moderní artefakty, které jsou pro mnohé občany zcela nepochopitelné a hlavně nerozluštiltelné. Proto jsou zřejmě i umístěny popisy, co které dílo vůbec značí.

Byli by zabity tak dvě mouchy jednou ranou. Milovníci moderny a výstředností se pokochají a možná pochopí slova autora, který doporučuje zaplésti se do záhybů díla, ať fyzicky či vnitřně a vychutnat si to tajemství jistoty nikdy nekončící nejistoty, jak popsal své dílo "Archimedon" jeho autor Lukáš Rais. Ostatní Plzeňané budou ušetřeni chodit kolem hromádky železných rour, zmuchlaných plechů, které jsou ještě nepochopitelně umisťovány před Státní vědeckou knihovnou. A tyto moderní skvosty stály za poslední tři roky více než milion korun.

Plzeňáci nemlčíme!
Sdílení webu a článků je přísně dovoleno! :)
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky